SENEGAL ULUS STADYUMU

Afrika’da yapılacak ilk Olimpiyat etkinliğinin hazırlıklarının bir parçası olarak Senegal’de spor gelişimine yönelik ilk girişim olan 50.000 kişilik stadyum, Senegal’de uluslararası futbol sertifikasına sahip tek stadyum ve şimdiden “İlk On” arasında yer almaktadır. Dakar Olimpiyat Stadyumu, ülkeyi Afrika’nın uluslararası etkinlikler için gidilecek yer haline getirmeyi amaçlayan stadyumun tasarımı olarak “Dakar 2026” ve sonrasında hizmet vermeye devam edecektir.

İzleyicilere mükemmel görüş sağlar ve oturma çanağının tasarımı, doğal ışık ve malzeme hissinin basit zenginliği içinde heyecan verici ve samimi bir atmosfere katkıda bulunur. Alt ve üst katlara ek olarak, skybox’lar ve bir başkan locası ile VIP seyirciler için 1045 koltuk bulunmaktadır.  Afrika Uluslar Kupası (CAN) için FIFA ve CAF standartlarını karşılayan tasarımı bulunmaktadır. Taraftar dostu bir yaklaşımla, maçlar sırasında seyircilerin rahat etmesinin yanı sıra, tesislerin kalitesi, kullanım deneyimi ve konforu ve bu tesislerin sürekli bakımı gibi konuları ele alan bölge, sporun yapıldığı dinamik bir “taraftar bölgesi” olarak tasarlanmıştır.

Stadyumun etrafındaki halka, futbol seyircileri için heyecan verici ve eğlenceli bir ziyaret yeri olmanın yanı sıra, aynı zamanda geniş tasarım yelpazesi içinde eğlence ve ticari alanla da bağlantılıdır. Kapsayıcı kamusal alan, doğa ile harmanlanırken insan, spor ve kent kimliğinin bütünleşmesini bünyesinde barındırır.